ZOO Plzeň se rozšiřuje

12.07.2012 21:18

 

Je otevřena nová expozice o světě v podzemí v plzeňské zoologické zahradě. Umístila ji do bývalého německého válečného krytu generálního štábu protiletecké obrany z roku 1941. Výstava v původní kryt připomíná válečné události  i pohled na život v podzemí v různých částech světa. Vybudování stálo 35 milionů korun. Tato rozsáhlá podzemní expozice je světově unikátní, řekl při otevírání ředitel zoo Jiří Trávníček.

    "Spojili jsme čtyři věci do jedné - ukazujeme tu lidskou válečnou historii i život v podzemí, jaká zvířata kde žijí, také paleozoologii a paleobotaniku, tedy život v dávné historii, a ještě jsme tam umístili muzeum pro významného přírodovědce a zakladatele plzeňské botanické zahrady Miroslava Vaňouska," popsal Trávníček.

    Zoo získala zahradu a objekty v areálu asi před 15 lety, ale nebyly plány do budoucna. Po několikaleté přípravě se zhruba před třemi lety začalo s úpravami prostoru. Během rekonstrukce se kvůli vstupu do EU a řadě zpřísněných bezpečnostních předpisů a nařízení pro pohyb v podzemí výrazně navýšil rozpočet z původních 20 na konečných 35 milionů korun, uvedl ředitel.

    I když nová expozice není tolik o zajímavých zvířatech, nabízí obsáhlý pohled na život v jeskyních, studnách, sklepeních, kanálech či hrobkách. Ukazuje brouky, pavouky, ropuchy, čolky, ryby, netopýry a další zvířata.

    Je tu páteřní chodba s expozicemi a obsáhlým naučným systémem, řekl mluvčí zoo Martin Vobruba. Kryt je až deset metrů pod zemí. V sekci věnované českým jeskyním uvidí návštěvníci například krápníkovou jeskyni či ukázku jeskyně s prehistorickými malbami lovců jeskynních medvědů. Ve středomořské části je egyptská hrobka s expozicí kaloňů nebo kanalizační šachty z Francie s potkany. Karibik reprezentuje například kubánská jeskyně s hady hroznýšovci kubánskými, kteří dorůstají délky až 3,5 metru. "Je to jeden z mála druhů hadů, který v jeskyních loví v letu netopýry," řekl kurátor plazů Tomáš Jirásek.

    Další část vnitřní expozice se zabývá vývojem života od prahor po prvohory. "Tuto část brzo doplní posel z pravěku - živočich loděnka hlubinná, neboli nautilus," dodal Vobruba. K objektu patří také nové venkovní expozice s teplomilnými ještěrkami, obojživelníky, plazy a rybami.