Vodovody a kanalizace Pardubice se brání pokutě

08.08.2012 12:35

 

      Firma Vodovody a kanalizace Pardubice bude bojovat proti rekordně vysoké pokutě, devět milionů korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) soudní cestou. Pokutu společnosti ÚHOS uložil za chyby v tendru za 300 milionů korun na modernizaci biologické čistírny odpadních vod v pardubické části Semtín.

     Vedení společnosti s pokutou nesouhlasí a zakázku považuje za transparentní. O výsledku mimořádného zasedání představenstva společnosti Vodovody a kanalizace ČTK informoval její ředitel Josef Fedák.

      „Proti pokutě se budeme bránit soudní cestou. Právníci firmy nyní připraví materiály. Jsme přesvědčení, že zakázka byla zadána transparentně, vybrali jsme nejnižší nabídku. Výše pokuty je neúměrná,“ uvedl pro ČTK Fedák.

       ÚOHS poprvé pokutu uložil v prosinci loňského roku, 2. srpna jeho předseda Petr Rafaj zamítl podaná odvolání. Vodárenská společnost podle Rafaje chybovala, když ve zprávě o posouzení a hodnocení nabídek neuvedla, jakým způsobem dospěla k výsledkům posouzení zdůvodnění „mimořádně nízkých nabídkových cen uchazečů a vysvětlení nabídek uchazečů“. Tím se její postup stal nepřezkoumatelným a netransparentním, uvedl.

      Vodovody a kanalizace Pardubice vyzvaly po otevření nabídek hned čtyři uchazeče ke zdůvodnění mimořádně nízkých cen. Podle Rafaje ale v protokolu o jednání hodnotící komise i ve zprávě o posouzení a hodnocení nabídek je pouze stroze uvedeno, že hodnotící komise se otázkou zdůvodnění mimořádně nízkých nabídkových cen zabývala a akceptovala je. Blíže se k výsledkům posouzení, tedy z jakého důvodu shledala zdůvodnění mimořádně nízkých nabídkových cen opodstatněnými, nevyjádřila.

     Závažné pochybení ale Vodovody a kanalizace odmítají. „Byla to otevřená soutěž, které se zúčastnilo 30 subjektů. Vše bylo transparentní,“ uvedl Fedák.

     Vodovody a kanalizace Pardubice uzavřely smlouvu s vybranou firmou ještě před rozhodnutím ÚOHS. Rafaj to kritizoval. ÚOHS tuto skutečnost údajně zohlednil při stanovování výše ukládané sankce. Podle Fedáka ale Vodovody a kanalizace smlouvu uzavřít musely, aby společnost stihla termíny pro čerpání peněz z dotací. „Pokud bychom smlouvu nepodepsali, hrozily by nám sankce a to, že dotaci na modernizaci čistírny nedostaneme. Proto představenstvo společnosti rozhodlo o tom, že se smlouva podepíše,“ řekl Fedák.

     Vodárny čistírnu odpadních vod vlastní, koupily ji od chemičky před pěti lety za 485 milionů korun. Její modernizace zlepší životní prostředí, zvláště kvalitu vody v Labi.