Štěpánov se chystá investovat do kanalizace a vodovodu

04.07.2012 18:19

 

Ve Štěpánově na Olomoucku se zřejmě příští rok obec pustí do rozšíření kanalizační a vodovodní sítě. Podle předběžných odhadů si projekt vyžádá velké investice. Bude potřeba asi 60 milionů korun, část nákladů by měla uhradit státní dotace. Pro obce to je největší projektová akce v posledních letech, podle starosty Jiřího Běhala.

    Obec nechá vybudovat nový vodohospodářský systém ve štěpánovských místních částech, které se dělí na Moravská Huzová a Stádlo. Tito obyvatelé doposud využívají vodu z vlastních studní a odpadní vody vypouštějí do septiků a žump.

    "Díky investici by se mohlo napojit na kanalizaci přes 150 domácností, na vodovod až 280. Konkurz na stavitele projektu se zřejmě vypíše v polovině roku, stavbu bychom chtěli realizovat příští rok," uvedl starosta.

    Štěpánov vložil peníze do vybudování vodovodu, kanalizace a čistírny odpadních vod v části obce už v roce 2006. První etapa projektu, která získala podporu z EU a Státního fondu životního prostředí, si tehdy vyžádala téměř 100 milionů korun.

    Dotace z národních a evropských zdrojů se snaží získávat i další obce a města v Olomouckém kraji. Například Olomouc si vyjednala na dobudování a rozšíření kanalizační sítě ve městě více než miliardový příspěvek z evropských fondů. Pro Přerovsko a Šumpersko také EU poskytla peněžní příspěvek na opravy a rozšíření kanalizace.