Projekt na břehu Ohře

05.08.2012 21:13

     Chebští zastupitelé  dnes odsouhlasili  podepsání smlouvy o realizaci projektu Turistického využití levého břehu Ohře. Tento podpis zajistil investici za zhruba 180 milionů korun, na níž by měl Cheb dostat 144 milionů korun z nyní pozastaveného Regionálního operačního programu Severozápad.

     Zastupitele dnes informoval i místopředseda regionální rady soudržnosti Jakub Pánik (ČSSD). „Já rozumím obavám. Veškeré záležitosti, které nám byly ze strany ministerstev financí a místního rozvoje vytýkány, byly napraveny.  Sdělují nám, že je to směr, který má jediný výsledek, obnovení financování.  Jsme přesvědčeni, že nejpozději po říjnových volbách bude financování programu obnoveno,“ řekl Pánik.

     Za příliš velkou nejistotu označil současný stav programu zastupitel Pavel Hojda (KSČM). „Víme, co se děje se státním rozpočtem. Nemáme jistotu, že tahle vláda bude schopna prostředky zajistit,“ uvedl Hojda.

     Podle starosty Pavla Vanouška (ČSSD) by si v nejčernějším scénáři město muselo vzít úvěr na asi deset let. Ten by se splácel částkou okolo 24 milionů korun. Teoreticky by splátky mohlo město hradit z navýšených daňových příjmů, očekávaných po změně zákona o přerozdělování daní.

     Zastupitelé za KSČM upozornili, že město bude ještě roky splácet rekonstrukci kulturního domu Svoboda, zatížilo se i koupí Hradního dvoru, který chce rekonstruovat.

     Podle Miroslava Plevného (Volba pro město) sice není stoprocentní jistota využití dotace, ale pokud město nepůjde do investice dnes, zřejmě už

asi nikdy podobná příležitost nebude. Navíc investice s sebou nese i související úpravy okolí, například dovedení kanalizace k objektu, který v této části města opravuje farní charita.