Nové ekocentrum v Horažďovicích

13.08.2012 05:31

 

Nové centrum ekologie nejen pro žáky z ČR, ale i Bavorska vznikne v Horažďovicích.

     Plzeňský kraj vybuduje do roka v bývalém mlýně v Horažďovicích pobytové středisko environmentální výchovy. Bude určeno pro střední i základní školy, občanská i zájmová sdružení z regionu i bavorské Horní Falce. Investici za téměř 40 milionů korun podpoří přeshraniční program Cíl 3. ČTK to řekl zástupce hejtmana Ivo Grüner (ČSSD). V ČR jde údajně o unikátní projekt.

     "Tento měsíc budeme mít stavební povolení. V září vyhlásíme internetovou aukci na zhotovitele a ihned poté se začne stavět," uvedl. EU už schválila dotaci 1,3 milionu eur (zhruba 33 milionů Kč), zbylých přes pět milionů korun dá kraj. Velikost zařízení, které se otevře o příštích prázdninách, bude pobírat 40 až 45 dětí včetně ubytování a jídelny. Polovina aktivit musí být českých a druhá německých. Výuka ekologie a přírodovědy přímo v terénu v kraji zatím není k dispozici, uvedl Grüner.

      V areálu a budově, kterou zmiňují historické prameny už v roce 1370 a mlelo se tam i zlato, budou mladí poznávat zlatonosnou Otavu, která místem protéká. Dozvědí se, jací živočichové tam žili dříve a jací se vyskytují nyní, seznámí se s využíváním energie z alternativních zdrojů, jako jsou tepelná čerpadla, fotovoltaické články a malá vodní elektrárna, která v objektu byla už v 19. století. Získají také povědomí o nakládání s odpady a jejich využití. Středisko dále ukáže rýžování zlata a perlorodky, které byly v řece Otavě popsány už v 16. století.

     Objekt je na atraktivním pozemku poloostrova u řeky. Historickou stavbu v havarijním stavu, která není památkově chráněná, koupilo před pěti lety za 2,5 milionu korun minulé vedení Plzeňského kraje pro krajskou Galerii Klatovy/Klenová. ČSSD po nástupu koupi kritizovala a odmítla v domě v záplavovém území umístit výtvarná díla. Původně městský mlýn, který sloužil také na mletí vápence, byl v polovině minulého století určen k demolici. Poté ho koupil soukromník na penzion.