Nová naučná stezka podél Karlovských rybníků

20.07.2012 11:45

 

Na Karlovské rybníky v Českém středohoří se můžete vydat novou naučnou stezkou, která vede nádhernou přírodou. ČTK o tom informoval mluvčí společnosti Lesy ČR Zbyněk Boublík. Právě státní podnik v minulých letech kompletně obnovil soustavu zadržovacích nádrží na pomezí Libereckého a Ústeckého kraje a vytvořil i naučnou stezku, kolem kterých budou turisté procházet.

    Karlovské rybníky tvoří soustava tří zadržovacích nádrží. Vznikly v roce 1947 na mokřadních loukách a původně sloužily k chovu ryb. "Svou estetickou hodnotou i počtem druhů rostlin a živočichů je příroda v jejich okolí opravdu unikátní," upozornil Boublík.

    Naučná stezka je dlouhá 1,5 kilometru. Začíná u lesního altánu na východním břehu Velkého rybníka, významné vodní plochy Děčínska. Na její trase se nachází sedm stanovišť. Turisté najdou na stezce informace o historii a obnově nádrží, lesích a rybnících. Součástí zastavení jsou i detaily ze života místních vodních, lesních či mokřadních živočichů a rostlin.

    Předchozí vlastník údržbu Karlovarských rybníků zanedbával, a po poruše výpusti dokonce vytekla veškerá voda z Velkého rybníka. Nádrže postupně zarostly náletovými dřevinami. Během let 2003 až 2007 je ale za sedm milionů korun obnovily Lesy ČR.