Následky povodní v Běšině na Klatovsku

29.07.2012 11:51

 

 

     V obci Běšiny na Klatovsku bleskové červencové povodně způsobily největší škody za desítky let. Proto mírně zpozdí její investice, ale neomezí je. Pošumavské sídlo s 850 obyvateli nadále plánuje na příští rok kanalizaci a novou čistírnu odpadních vod (ČOV) za 45 milionů korun, což umožní jeho výrazné rozšíření. Letos chce zateplit školu. ČTK to řekl starosta František Vlček.

     Běšiny sčítají škody! Odhadují je na svém majetku,to jsou tedy na hřištích, kempu, mostku a na silnicích. Částka se odhaduje až na čtyři miliony korun. V obecním Eurocampu přicházejí o hosty. Po vyplavení už v něm nejsou téměř žádní turisté, a tak obec předpokládá, že letos poprvé, po 13 letech jeho existence, bude ve ztrátě.

     "Stejně čekáme na dotace, takže se to trochu odsunulo," uvedl Vlček. Na příští rok mají Běšiny velké plány. Bude kanalizace ve zbylé třetině obce a dočkají se i nové čističky odpadních vod. Současná je dimenzována na 300 obyvatel. Kapacita nové bude čtyřnásobná a poslouží kromě Běšin také Úlohu a Kozí. Samotná čistička přijde na deset milionů Kč, zbytek sumy spolknou kanály po obci.

     Běšiny požádají o dotaci ministerstvo zemědělství, které vyhlásí program s podporou až 80 procent ceny stavby. U operačního programu Životní prostředí, kde se může žádat do srpna, měla obec malou šanci. "Máme tu sice Naturu, ale nejsme obcí v šumavském parku. Žádost, která přijde na 150.000 Kč, jsme nepodali," uvedl Vlček.

     Objevil se tu malý problém, malá kapacita čističky totiž blokuje další stavby. Lidé musí pracně a nákladně budovat vyvážecí jímky či domovní čističky. Nová čistička bude navíc pod vesnicí kvůli využití gravitace.

     "Lidé chtějí stavět, máme pět žádostí o parcely. Samozřejmě je to horší v satelitních vesnicích, kde občané ubývají," uvedl Vlček. Obec, která má bytové zóny v územním plánu, ale nyní nemá volné pozemky; všechny jsou ve vlastnictví soukromníků, kteří za ně chtějí sumy jako za plochy se sítěmi, tedy 300 až 400 Kč/m2. "To je nemožné. Za nezasíťované pozemky by byla rozumná cena 50 až 100 Kč/m2," uvedl.

     Žádost o dotaci na zateplení školy obec podala a čeká, jak uspěje. Běšiny chtějí investovat kolem dvou milionů korun. Z běžného rozpočtu bez dotací, který činí 12 milionů korun, mohou investovat ročně do obnovy a rozvoje tři až čtyři miliony korun.