Mikroorganismy mají obnovit škody po havárii

27.07.2012 21:46

 

     Závod Povodí Moravy nasadil poblíž Těšetic na Olomoucku do boje s uniklou kejdou do říčky Blata mikroorganismy, které by měly urychlit obnovu místního ekosystému. Směs hnojiva, výkalů a zbytků krmiv do toku pronikla ze zemědělského družstva v Seničce. Kvůli havárii již zahynuly stovky ryb. Podle rybářů se říčka bude z ekologické havárie vzpamatovávat několik let.

     "Říčka je v kontaminovaném úseku prakticky mrtvá. Rozhodnutí Povodí Moravy určitě vítám, je to poprvé, kdy závod nasadil těsně po havárii mikroorganismy určené k urychlení obnovy ekosystému. Nejde však jen o ryby, ale i o další vodní živočichy, které havárie vyhubila," uvedl vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

     Závod Povodí Moravy po havárii investoval také do ředění vody kvůli tomu, aby v něm bylo dostatek kyslíku. "Dále jsme se snažili kejdu z toku vyčistit. Náklady nápravných opatření zatím ale nemáme, hlavní pro nás bylo pomoci zachránit, co se dá," řekla ČTK mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

     Únik směsi hnojiva, výkalů a zbytků krmiv ze zemědělského družstva v Seničce na Olomoucku považují odborníci za největší ekologickou havárii v regionu za poslední dobu. Nádrž se v družstvu protrhla v noci na 7.července, uniklo asi 400 metrů krychlových.

     Havárii způsobily zřejmě vysoké teploty, které rozpustily asfalt utěsňující betonové dno nádrže. Dno se uvolnilo a kejda unikla do řeky. Případem se zabývá policie. Podle odborníků se bude říčka z následků vzpamatovávat několik let. Minimálně tři roky potrvá, než se do vody vrátí potrava pro ryby, říčka by měla ožít až během deseti let.