Kontrola spaloven je pro ekology neuspokojivá

14.08.2012 15:46

 

     Ekologům ze sdružení Arnika vadí nedostatečná kontrola státu nad nebezpečnými odpady. Za největší problém považují hlavně využívání směsi strusky a popílku jako stavebního materiálu při výstavbě cest, zavážkách či rekultivaci skládek. Ročně se podle nich touto cestou dostávají mimo kontrolu úřadů tisíce tun popílků s obsahem nebezpečných dioxinů a dalších toxických látek. Nikdo neví, kolik jedů se tak může dostat do potravního řetězce, řekl dnes novinářům v Liberci předseda sdružení Jindřich Petrlík.

     Dioxiny ve větších koncentracích působí negativně na imunitní, ale například i na hormonální systém člověka. Ekologové se obávají další kontaminace životního prostředí.

    "V České republice se plánuje výstavba několika dalších velkých spaloven komunálních odpadů, počítá se s nárůstem produkce problematických odpadů, která by se měla zvýšit až o cca 200.000 tun ročně," řekl Petrlík. Co se s odpady stane není podle něj dosud nejasné. Provozovatelé spaloven se nejspíš budou snažit ušetřit peníze za ukládání a pokusí se je certifikovat jako stavební materiál podobně jako liberecká spalovna Termizo.  

    "Tato praxe se ukazuje jako neúnosná pro životní prostředí. Neznámo kde s odpady ze spaloven končí i vysoká množství dioxinů, těžkých kovů a dalších nebezpečných látek a jedů," řekl Petrlík.

      Vysoké koncentrace dioxinů a polyaromatických uhlovodíků obsahuje podle Petrlíka i materiál, který ekologové objevili v údolí potoka jihozápadně od Frýdlantu. Odpad pochází podle Arniky s největší pravděpodobností z liberecké spalovny, která prodává směs strusky, popele a popílku jako stavební materiál SPRUK. Ten ale podle platného certifikátu nesmí být na povrchu terénu, natož u potoka, kde ekologové odebrali vzorky. Analýzy prokázaly vysokou koncentraci nebezpečných látek, i když nepřekračují limity, které jsou pro tento materiál stanoveny, připustil Petrlík.

     Ředitel společnosti Termizo Pavel Bernát vylučuje, že by všechen materiál objevený u potoka pocházel ze spalovny.

     "Není technicky možné, aby ovladač k televizi nebo videokazeta, které tam ekologové našli, vydržely 1000 stupňů celsia po dobu jedné hodiny, při kterých se u nás odpad spaluje," řekl ČTK Bernát. Materiál se podle něj navíc třídí a všechny kusy větší než 40 milimetrů se odstraní. Materiál, který spalovna dodává, má nejen český certifikát, ale od února také evropskou registraci REACH. "Ta dokládá mimořádnou chemickou a environmentální bezpečnost při použití tohoto materiálu na stavbách," dodal Bernát.

     Podle Arniky může materiál na Frýdlantsku ležet několik let, ekologové už se v souvislosti se znečištěním obrátili na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP). Podle ředitelky inspekce Hany Kolářové dorazil podnět k prošetření teprve dnes dvě hodiny po půlnoci e-mailem. "Nevím proč s tím tak dlouho čekali, když vzorky údajně odebírali loni v listopadu," řekla dnes ČTK Kolářová.

     Inspektoři podle ní vyrazí na místo, aby odebrali vlastní vzorky a provedli vlastní šetření ve spolupráci s odborem životního prostředí z Frýdlantu. "Je to teprve na začátku, takže těžko odhadovat, výsledek," dodala Kolářová.