Kontrola 1000 stromů v Teplicích

04.08.2012 11:56

 

     Město Teplice nechá zkontrolovat asi 1000 stromů ve svých parcích.  Specializovaná firma všechny stromy prohlédne, zaeviduje a navrhne potřebné zásahy. Město tak získá dobrý přehled o tom, jak jsou stromy v parcích staré či vysoké nebo jaké jsou tam zastoupené druhy. Město vypsalo na práce veřejnou zakázku a zveřejnilo ji na úřední desce, firmy se mají hlásit do 17. srpna.

     Zkontrolováno bude kolem tisíce stromů v parcích Letná, Seume, v ulici u Kamenných lázní, Milady Horákové, Šanovském parku a parku za Domem kultury, který město vrací do původní podoby z 19. století. Plánovaná inventarizace se nedotkne největšího parku v Teplicích - Zámecké zahrady o ploše 22 hektarů.

     Město nechce jen základní údaje, ale mnohem více. Kromě základní charakteristiky, jako je druh, výška, přibližný věk či průměr kmene ve výšce 130 centimetrů nad zemí, chce město zjistit také perspektivu jednotlivých stromů, jejich sadovnickou hodnotu či jestli stromy neohrožují chodníky či jiné stavby. Vybraná firma pak má navrhnout opatření k ochraně každého z kontrolovaných stromů, naléhavost takového zásahu a odhad nákladů. Revize by měla být hotová v polovině listopadu.

     Velké změny zatím město naplánovalo jen v lázeňském parku u divadla. V úvodní fázi se změní skladba stromů a keřů; zmizet mají hlavně nepůvodní dřeviny vysázené v 70. a 80. letech. Pak má přijít na řadu rekonstrukce a změna tras některých chodníků. Jsou to velké plány. Projektanti odhadují cenu za celou rekonstrukci na 30 milionů korun, teplický primátor Jaroslav Kubera ale požaduje nižší částku.

     Plánovaná přestavba nejstaršího teplického parku není ledajaká. Autoři se opírali i o historické fotografie z přelomu 19. a 20. století. Nechtějí prý udělat věrnou kopii, ale přiblížit se původní podobě skladbou rostlin a atmosférou a scelit různě staré části parku. Proto mají zmizet dosázené borovice, túje a břízy, mezi navrácenými keři mají být naopak magnolie. Celá rekonstrukce má být hotová po roce 2014.