Elektrický proud loví v Jordánu ryby

13.08.2012 16:39

 

V upuštěné části táborské nádrže Jordán začal několikadenní odlov ryb zapomoci elektrického proudu. Princip je takový že rybáři živočichy omráčí hlubinným agregátem a potom je přemístí do jiných vod, řekl novinářům Oldřich Pecha ze štičí líhně Esox, která netradiční odlov zajišťuje. Ryby z Jordánu musejí jinam, protože město chce nádrž odbahnit.

"Zatím máme naplánovaný odchyt na dnešek, středu, čtvrtek a pátek," řekl Pecha. Dodal, že neví, jak dlouho přesně bude odlov trvat. Jordán přes 180 let nikdo nelovil. Není jasno, jak velké množství ryb se v nádrži nachází.

     Podle Pechy žije v Jordánu hlavně velké množství úhořů a kaprů. Navíc rybáři očekávají, že vyloví i živočichy mimořádných rozměrů. "Nádrž nebyla skoro 200 let vypouštěna. Ryby se tu mohly dožít vysokého věku a až raritních rozměrů," řekl. Legendou Jordánu je sumec Vilém. Toho prý řada rybářů ulovila koncem května, ale nikdo ho nedokázal vytáhnout na břeh. "Vždycky to bylo v termínu kolem svátku Viléma. Proto nosí legendární sumec toto jméno. Necháme se překvapit, jestli skutečně podobnou rybu vylovíme," uvedl Pecha.

     Žádná ryba, kterou jeho lidé pomocí elektrického proudu chytí, však nezamíří do prodeje. Všechny poputují do jiných vod, většina jich skončí v řece Lužnici. Někteří vzácní živočichové však zůstanou v Jordánu. Nádrž je totiž nyní přepažena rozdělovací hrází na dvě poloviny. A ryby se odloví pouze v jedné části.

     Odbahnění Jordánu, které letos začalo, je jedním z nejnáročnějších a nejnákladnějších projektů na Táborsku v posledních letech. Odhadované náklady činí 372 milionů korun. Stavaři zatím pod dnem vyrazili štolu, v níž povede nová spodní výpusť. Po vypuštění vody, odlovu živočichů a pyrotechnickém průzkumu dna nádrže, začne odbahňování. Nikdo přesně nedokáže odhadnout, kolik tun sedimentu se v Jordánu nachází.

     Odbahnění nádrže o rozloze 51 hektarů by mělo být hotovo v roce 2014. Město získalo na práce dotace ve výši 85 procent, samo se bude podílet zhruba 60 miliony korun.